خانه متین دفتر، داماد مصدق را هم خراب می‌کنند

خروج مجدد «متین دفتری» خانه داماد مصدق از ثبت ملی دوباره به جریان افتاده است تا مالک آن بتواند با تخریب آن بنایی ۵ یا ۶ طبقه احداث کند.

یابان فلسطین پایین‌تر از خیابان جمهوری اسلامی، نبش کوچه شهید فلاح زادگان (سیمرغ) خانه‌ای متعلق به دوره پهلوی اول با قدمتی حدود ۷۰ سال و با پلاک ثبتی ۲۹۰۰ ناحیه یک بخش ۳ در دو طبقه دیده می‌شود که دارای ارزش خاص معماری دوره تحول است. اینجا خانه احمد متین دفتری داماد مصدق است.

درباره‌ی تاریخ خیابن فلسطین می‌توانید به سراغ یادداشت نگاهی به تاریخ خیابان فلسطین بزنید

شیوه معماری این خانه بیانگر دوره گذر از ساخت و ساز به شیوه سنتی عصر قاجاریه و تلفیق آن با معماری نوین الهام گرفته از سبک‌های غربی است. این خانه در زمینی به مساحت ۳۸۳ متر مربع احداث شده و اعیانی آن بالغ بر ۳۰۰ متر مربع است و عمده مصالح معماری آن آجر قزاقی تراش خورده است.

دی ماه سال گذشته اخباری حکایت از تخریب آهسته و پیوسته خانه متین دفتری می‌داد. هرچند خانه متین دفتری در سال ۸۲ به ثبت ملی رسید اما در سال ۹۳ خبر رسید که این خانه هم مانند برخی خانه‌های تاریخی به سرنوشتی شوم دچار شده و با رأی دیوان عدالت اداری از ثبت خارج شده است. پس از آن اما در مرداد ۹۵ خبر رسید که بار دیگر این خانه در فهرست آثار ملی قرار گرفته است.

محسن شیخ‌الاسلامی معاون میراث فرهنگی استان تهران در آن زمان با اشاره به این که خانه متین دفتری با رأی دیوان عدالت یکبار از ثبت خارج شده و بار دیگر به ثبت رسیده است به چمدان: «این خانه حکم دیوان عدالت را دارد اما همچنان واجد ارزش است. اداره کل میراث فرهنگی هم اجازه‌ای مبنی بر تخریب و نوسازی به مالک نداده و نخواهد داد. اما در فاصله خروج از ثبت تا ثبت دوباره متأسفانه سقف و شیروانی و در و پنجره این خانه را برداشته‌اند و اکنون خانه وضعیت خوب و مناسبی ندارد و مالک هم با وجود آن که پروانه ساختمانی ندارد اما دستور نقشه را برای ساخت و ساز گرفته است.»

او تاکید کرده بود که طبق نقشه‌ها و ضوابط شهرداری قرار است مالک مجتمعی پنج الی شش طبقه مسکونی بسازد اما در کنار آن ۵۰ متر هم مجوز تجاری دارد. اصل قضیه در یک کلام تخریب و نوسازی است.

حالا دوباره خبر رسیده است که پس از حدود ۶ ماه مجددا خروج خانه داماد مصدق از ثبت ملی کلید خورده است.  معاون میراث فرهنگی اداره کل میراث فرهنگی استان تهران در این زمینه به ایرنا گفته است: خروج مجدد خانه متین دفتری (داماد مصدق)‌ از ثبت ملی در مرحله انجام است که از طریق بخش حقوقی و قانونی میراث فرهنگی در حال رسیدگی هستیم تا جلوی تخریب را بگیریم.

در حالی شهرداری به مالک مجوز دستور نقشه را داده است که دوستداران میراث فرهنگی را با مشکل جدی مواجه کرده است چرا که اکنون اگر کسی خواهان خرید ملک مرمت و احیای آن باشد مالک مدعی است که بر اساس مساحت ۳۸۳ متر مربع احداث شده و اعیانی آن بالغ بر ۳۰۰ متر مربع زمین را واگذار نمی‌کند و باید قیمت پنج طبقه زمین و ۵۰ متر تجاری به وی پرداخت شود در این صورت خانه ۵ الی ۶ میلیارد تومانی را بنا به ادعای مالک باید ۴۰ الی ۵۰ میلیارد تومان خرید؟!


منبع: سایت چمدان

۱۳۵۷۰cookie-checkخانه متین دفتر، داماد مصدق را هم خراب می‌کنند

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *