روزمرگی کاخ: پرسه‌ای در چند فضای تجاری خیابان فلسطین

تصویر ۱

فلسطین علاوه بر خانه و اداره و سفارتخانه، فضاهای تجاری زیادی هم دارد که هریک مخزن خاطرات‌اند. در پرسه‌ای تصویری، نگاهی کوتاه به بعضی از آن‌ها انداخته‌ایم. 

تصویر ۱: بوتیک می‌می- این‌جا را یکی از بوتیک‌های قدیمی تهران می‌دانند. ویترین آن به تنهایی گویای تعلق آن به شیوه و زمانی متفاوت است؛ ویتریتی که مثل یک کلکسیون از هر دری سخنی گزیده می‌گوید: یک جفت کفش، یک اسپری بدن، چند شامپوی خارجی، نخ دندان،‌ کلاه‌های لبه‌دار، چند النگو و یکی دو لاک. انگار شبیه دنیای عجایبی است از اشیاء و کالاهایی «موند» بالا. موزه‌ای که نشان‌گر سلیقه‌ی صاحبش نیز هست. پشت همه‌ی این اجناس، روی دیوار مغازه، تقویمی با طرح‌های کامبیز درم‌بخش خودنمایی می‌کند.

تصویر ۱
تصویر ۱

تصویر ۲: ضامن (مزون منصور)- این رستوران قبل‌تر یک مزون عروس با نام «منصور» بوده و آن‌چنان که صاحبانش می‌گویند قدیمی‌ترین مزون تهران است که در سال ۱۳۴۱ آغاز به کار کرده. ضامن درست دور میدان فلسطین قرار دارد. برخلاف کوچینی که وضعیتی اسف‌ناک دارد، صاحبان این رستوران به تاریخ و اهمیت این خانه آگاهند و سال گذشته با حضور موسس مزون منصور، جشنی به مناسب ۶۵ سالگی این مزون به راه انداختند.

تصویر ۲
تصویر ۲

تصویر ۳: سلمانی تُرابی- این‌جا یکی از سلمانی‌های قدیمی محل است که در دهه‌ی چهل کاربری‌اش از یک مشروب‌فروشی به سلمانی تغییر کرد. به گفته‌ی صاحبان سلمانی، دکتر نوشیروانی، که کوچه‌ای هم در خیابان فلسطین به نام او وجود دارد، از این تغییر کاربری خوشحال شده و خوشحالی‌اش را به آقای ترابی انتقال داده.

تصویر ۳
تصویر ۳

تصویر ۴: دو زرده- غذاخوری‌ای که زمانی پاتوق دانشجویان بود و این روزها خبر تعطیلی‌اش به گوش می‌رسد. این‌جا یک «کافه» به مفهوم امروزی‌اش در جامعه‌ی ایرانی نبود، اما همچنان به این نام شناخته می‌شد.

تصویر ۴
تصویر ۴

تصویر ۵: فروهر- فروهر نام یک انتشاراتی و یک کتابفروشی است که کتاب‌های مربوط به زرتشتیان و تاریخ ایران باستان را منتشر می‌کند. این کتابفروشی هنوز باز است اما ساعات کاری‌اش محدود است.

تصویر ۵
تصویر ۵

تصویر ۶: وی‌کافه- کافه‌ای تازه‌تأسیس و معروف در میان کافه‌های منطقه و از کافه‌های برون‌گرایی‌ست که چند سالی‌ست رونق بیشتری گرفته‌اند و محیط پرهیاهویی دارد.

تصویر ۶
تصویر ۶

تصویر ۷: نان فانتزی فروشی‌ها- در خیابان فلسطین، به خصوص فلسطین جنوبی، علاوه بر پارچه‌فروش‌ها، چند نان‌فانتزی فروشی هم هستند که هرچند «راسته»ای مختص خودشان ندارند، اما تا حدّی خاص خیابان فلسطین‌اند. قدیمی‌ترها هم نان‌فانتزی فروشی «شاهرضا» را در فلسطین شمالی به یاد می‌آورند؛ مغازه‌ای که بعد از انقلاب نامش را به «رضا» تغییر داد.

تصویر ۷
تصویر ۷

تصویر ۸: باشگاه بیلیاردی در خیابان فلسطین- پیش از انقلاب، در خیابان فلسطین یک باشگاه شطرنج وجود داشته. بعید است این باشگاه بیلیارد همان باشد، اما پلکان تندیس‌وارش، نشانی است از معماری دهه‌های بیست تا سی شمسی تهران.

تصویر ۸
تصویر ۸

تصویر ۹: خشک‌شویی دانمارک- طرح‌های پیرایش بصری شهری باعث حذف تابلوی قدیمی این خشک‌شویی قدیمی شده‌اند، خشک‌شویی‌ای که حضورِ هم‌چنانَش در این چهارراه شلوغ غریب است: خشک‌شویی دانمارک، چهارراهی بعد از قنادی فرانسه.

تصویر ۹
تصویر ۹
۱۵۵۵۰cookie-checkروزمرگی کاخ: پرسه‌ای در چند فضای تجاری خیابان فلسطین

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *