مسیرنگاری کودتا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مبنای اسناد سیا

خانه مصدق در انتهای خیابان کاخ

آغاز کودتا:

تصویر اول:

این نقشه قرار گیری گروه‌های لوطی که توسط مجریان کودتا اجیر شده بودند تا در تاریخ ۲۸ مرداد تظاهرات کنند. گروه‌ها در بازار و مناطق جنوبی تهران جمع شدند سپس به سمت شمال پایتخت حرکت کردند. نام سردسته‌ها به همراه تعداد تقریبی دسته‌ها و مقصد آن‌ها در سمت چپ مشخص شده‌است. (منبع : علی رهنما، نویسنده کتاب «لات‌ها، فرصت‌طلبان، سربازها، جاسوس‌ها: شرح سرنگونی مصدق در چهار روز»)

نقشه دوم:

پلیس طرفدار شاه، واحد‌های نظامی و ماموران مخفی در ظهر روز ۲۸ مرداد با کودتاچیان متحد می‌شوند.

نقشه سوم:

تانک‌ها به همراه نیروهای طرفدار شاه که تعداد ۲۴ تانک را در طول روز از ارتش تسخیر کرده بودند، نقش مهمی در ۲۸ مرداد داشتند.

نقشه چهارم:

نیروهای مخالف مصدق از حدود ساعت ۴ عصر خانه‌اش (سمت چپ نقشه) را محاصره کردند و در نهایت قبل از تخریب خانه مجبورش کردند تا از دیوار حیاط فرار کند. در همین حین زاهدی پیامی از طریق مرکز رادیو به ملت داده بود.

نقشه کودتای 28 مرداد


منبع:
علی رهنما، استاد ایرانی دانشگاه آمریکایی پاریس که کتاب «علی شریعتی: مسلمانی در جست‌وجوی ناکجاآباد» او به فارسی ترجمه شده، کتاب تازه‌ای در دست انتشار دارد به نام «لات‌ها، فرصت‌طلبان، سربازها، جاسوس‌ها: شرح سرنگونی مصدق در چهار روز» که مشخصا به وقایع روزهای ۲۵ تا ۲۸ مرداد ماه ۱۳۳۲ می‌پردازد و روایتی مفصل و پر جزئیات از روند امور و کارها و رفتار طرف‌های درگیر ماجرا در آن چهار روز سرنوشت‌ساز به دست می‌دهد.

 آرشیو امنیت ملی ایالات متحده به مناسبت شصتمین سالروز کودتا، چهار نقشه از این کتاب را برای نخستین بار منتشر کرده که مشخصا تحرکات روز ۲۸ مرداد ماه را پوشش و رویارویی‌های این روز را نشان می‌دهند، تصاویری که می‌توان آن‌ها را نقشه‌نگاری کودتای سال ۱۳۳۲ خواند.

۱۶۲۶۰cookie-checkمسیرنگاری کودتا ۲۸ مرداد ۱۳۳۲ به مبنای اسناد سیا

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *