پرسه‌ای تصویری در میرزای شیرازی: خرس‌های غول‌پیکر و کباب خوک

 عمر میرزای شیرازی بیشتر از عمر ساکنان‌اش نیست. داستان‌های این‌جا را می‌شود از سینه‌ی آن‌ها بیرون کشاند و به نوشته آورد. این گزارش تصویری، نگاهی کوتاه است به چند کنج و کنار خیابان میرزای شیرازی و دو سه روایت که از سینه‌ی ساکنان‌اش به نوشته درآمده. 

تصویر ۱: اسباب‌بازی‌فروشی‌ها، یکی از نشانه‌های خیابان میرزای شیرازی هستند. انواع و اقسام اسباب‌بازی‌های خارجی و ایرانی را می‌شود در این مغازه‌ها پیدا کرد. آن‌ها در روزهای منتهی به ولنتاین هم شلوغ می‌شوند.

تصویر ۲: در خیابان میرزای شیرازی، بسیاری از خانه‌ها به سبک معماری وارطانی هستند؛ سبکی که از دهه‌ی بیست تا چهل شمسی رایج بود. با این حال، این ویلا، که عکس برداشتن از آن هم دشوار بود، یک نمونه‌ی استثنایی و جذاب معماری اواخر دهه‌ی چهل و دهه‌ی پنجاه تهران است: یک سقف شیب‌دار بتنی نامتقارن با تقعر رو به پایین، دست‌اندازها و نرده‌های ایوان که متأثر از شکل سقف و با خطوط مورب طراحی شده‌اند، و ترکیب‌بندی جذاب و هنرمندانه‌ی فریم پنجره‌های در نمای اصلی (رو به جنوب) خانه.

تصویر ۳: سیگارفروش خیابان میرزای شیرازی، از جوانی‌هایش و از روزهایی که خیابان میرزا را زمین‌های خالی فرا گرفته بود همین‌جا سیگار می‌فروخته. او هنوز در راهروی ساختمانی اداری-تجاری در میرزا می‌نشیند و سیگار می‌فروشد و صلوات می‌فرستد. او اعتقاد داشت که در روزهای کریسمس، مسلمان‌ها بیشتر از ارمنیان تهران کاج و بابانوئل می‌خرند!

تصویر ۴: رستوران آرارات، یکی از معروف‌ترین رستوران‌های میرزای شیرازی است. با وجود این، به گفته اهالی و ساکنان قدیمی خیابان، رستوران آرارات فعلی جز اینکه مکانی مشترک با آرارات قدیمی دارد، هیچ ربطی به آن معروف ندارد.

تصویر ۵: یک تعمیرگاه فنی در خیابان، کمی پایین‌تر از پمپ‌بنزین. روی در این مغازه نوشته شده بود «از من بپرسید». صاحب آن چند ده سال بود که آن‌جا کار می‌کرد. بر دیوار پشتی‌اش، تصاویری از زیارت او از حرم امام رضا به چشم می‌خورد. در میانه‌ی مکالمه، یکی از دوستان ارمنی‌اش هم به او پیوست. دوست ارمنی‌اش از روزگاری گفت که در جای پارک کنونی خیابان میرزای شیرازی، یک کبابی کوچک سرپایی بوده که مشتریان در آن کباب خوک می‌خورده‌اند.

تصویر ۶: مجسمه‌ای کوچک از شام آخر عیسی مسیح. در گوشه و کنارهای خیابان، می‌شود نشانه‌هایی پرتعداد از مسیحیت یافت. این نشانه‌ها که در نزدیکی‌های کریسمس به اوج جلوه‌گری خود می‌رسند، بدل به بخش مهمی از هویت خیابان میرزای شیرازی شده‌اند.

۱۷۵۹۰cookie-checkپرسه‌ای تصویری در میرزای شیرازی: خرس‌های غول‌پیکر و کباب خوک

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *