از پشت شیشه‌ها به خیابان‌ نظر کنید!

چند تصویر گذرا از کاخ

چند تصویر گذرا از کاخ

تعداد بازدید: 195نظر: 0

خیابان فلسطین پر از کنج‌ها و داستان‌های تمام‌نشدنی‌ست. با هم به تماشای چند تصویر و چند پاره از آن می‌رویم؛ تصاویری که هریک با ما سخنی می‌گویند.

هرچه رو به جنوب می‌رویم، هویت خیابان فلسطین تغییر می‌کند. از حوالی خیابان انقلاب به سمت شمال، به‌خصوص تا خیابان کشاورز، رفت‌و‌آمد دانشجوها بسیارتر است و پاتوق‌ها و مراکز هم‌نشینی هم همین‌طور. کافه گیو، وی‌کافه، کافه دو زرده –که اخیراً تعطیل شده-، و چند کافه‌ی دیگر در این محدوده هستند. هرچه از تقاطع انقلاب و فلسطین به سمت جنوب برویم، کافه‌ها جای‌شان را به قهوه‌خانه‌ها می‌دهند. به سمت پایین که برویم، جای لاته و پاستا را دیزی و عدسی و املت می‌گیرد و جای سیگار را قلیان. نزدیکی‌های بلوار کشاورز، باز هم کافه‌ها غیب می‌شوند و سفره‌خانه‌هایی مثل آهوان جای‌شان را می‌گیرند.


تقاطع فلسطین و خیابان خواجه‌نصیر و ساختمانی که به بناهای پهلوی اول شباهت دارد. مشابه همین ساختمان باز هم در خیابان فلسطین هست: خانه‌ی احمد متین‌دفتری که چندی پیش بخش‌هایی‌ از آن را خراب کردند تا ساختمانی پنج طبقه به جای آن بسازند. زمانی در خیابان خواجه‌نصیر جولیا سمیعی کار می‌کرده؛ کسی که تلاش کرد اولین زبان اشاره‌ی فارسی را برای ناشنوایان به وجود بیاورد و چندی پیش از انقلاب در یک سانحه‌ی هوایی درگذشت.


خیابان فلسطین، این مرکز نزاع‌های خونین و جنگ‌های قدرت، که حتی در یک رمان عامه‌پسند آمریکا میزبان یک مأمور سیا در تهران است، لایه‌ای شاعرانه هم داشته است. چنارهای بلند خیابان، جوی آب جاری‌اش، خانه-باغ‌های پرشمارش و اعیانیت‌اش، در القای این شاعرانگی بی‌تأثیر نبوده‌اند. پرویز ناظریان، از اولین منتقدان سینمای ایران و کارگردان مستند و از مدیران والامرتبه‌ی بنیاد رودکی که در این خیابان می‌زیست، فضای خیابان کاخ را «شاعرانه» می‌دانست و آیزاک یوم‌توبیان، از یهودیان ساکن در تهران در دهه‌ی سی و چهل، شرح می‌دهد که چگونه هر روز راه‌اش را به سمت این خیابان کج می‌کرده تا از درس خواندن در فضای رمانتیک آن لذت ببرد. هشتگ‌های توییتر و اینستاگرام را هم که دنبال کنیم و خاطرات دوستان‌مان را از فلسطین که بشنویم، می‌بینیم که این شاعرانگی و رمانتیک بودن تا به امروز هم تسری پیدا کرده است.


خیابان کاخ مستعد جست‌و‌جوها و سوال‌های بسیاری است. جست‌و‌جویی در گوشه و کنارش می‌تواند سوال‌های بسیاری را برای ما به وجود بیاورد؛ مثلاً، چه شد که «کوچه‌ی مهتدی» تبیل شد به «بن‌بست مهتدی»؟ برچسب چهره‌ی منوچهر نوذری روی دیوار یک خانه‌ی پهلوی چه می‌کند؟ کارخانه‌ی داراب که نام‌اش روی کرکره‌ی یک مغازه نقش بسته چه سرنوشتی پیدا کرده؟ خیابان فلسطین، خیابان کنج‌ها و داستان‌های تمام‌نشدنی‌ست.